دیتابیس اطلاعات اکانت تلگرام ۴۲ میلیون ایرانی لو رفت. 

از کجا؟ به احتمال زیاد از یه اپلیکیشن غیررسمی تلگرام. 
کار کی بوده؟ احتمالا یه نهاد امنیتی در ایران. 
چرا؟ هنوز مشخص نیست ولی پخش شدنش در این برهه زمانی کمی مشکوکه. 
آیا برای من خطری داره؟ خیر. اطلاعات موجود در دیتابیس برای افراد عادی خطری ایجاد نمیکنه. 
ایا احتمال فیشینگ با توجه به در دسترس بودن شماره تماسم وجود داره؟ باز هم خیر. باتوجه به قوانین سختگیرانه در زمینه صدور سیمکارت جایگزین در ایران، تقریبا خطری متوجه شما نیست. 
آیا نیازه دیلیت اکانت کنم تا شناسایی نشم؟ خیر. چون نیروهای امنیتی خیلی قبلتر از لو رفتن این دیتابیس، استفاده هاشون رو کردن و دیلیت اکانت شما تاثیری در قضیه نداره ضمن اینکه اگه شما فعال ی یا فرد قرمز از نظر امنیتی نیستید، اساسا شناسایی شما هم خطر یا محدودیتی برای شما ایجاد نمیکنه. 
آیا چت‌های خصوصی من هم داخل دیتابیس لو رفته هست؟ خیر دیتابیس فقط شامل اطلاعات عمومی و نسبتا عمومی اکانت شماست و چت‌ها موجود نیست. 
الان کسانی که دسترسی پیدا کنن به این دیتابیس، چه استفاده ای میتونن بکنن؟ با توجه به بودن شماره شما در دیتابیس، میتونن شما رو با شماره‌تون سیو و ازش استفاده تجاری کنن برای تبلیغات یا بگردن دنبال شماره جنس مخالف برای مزاحمت یا مخ زدن و غیره! 
در کل افراد عادی در خطر نیستند و جای نگرانی نیست. یکی از دوستان که به دیتابیس دسترسی پیدا کرده اعلام کرد تا چند روز آینده با لحاظ موارد امنیتی و حریم خصوصی، شرایطی رو فراهم میکنه تا همه شماره خودشون رو اونجا بزنن و ببینن ایا در دیتابیس اطلاعات اونها هم هست یا نه. در صورت آماده شدن بهتون اطلاع میدم.

اما نکته اصلی در این دیتابیس نیست بلکه بی توجهی مردم به استفاده نکردن از نسخه های غیراصلی تلگرامه. استفاده کنندگان از تلگرام‌های غیر اصلی مثل هاتگرام و موبوگرام و تلگرام طلایی و غیره باید بدونن که باعث میشن اطلاعات دیگران هم لو بره چون همه این ۴۲ میلیون نفر در تلگرام غیراصلی نیستن و به صرف ارتباط با شخصی که از تلگرام غیراصلی استفاده کرده، اطلاعات اونها هم در سرورهای ایران ذخیره شده و حالا لو رفته! در واقع این افراد امنیت همه رو دارن به خطر میندازن.

و سوال نگران کننده افراد: ایا ممکنه چتهای من هم در دیتابیسی شبیه به این دیتابیس، ذخیره شده باشه و روزی لو بره؟

صددرصد. همونطور که همین الان هم چت‌های شما در سرورهای اپلیکیشن‌های غیراصلی ذخیره شده و میشه!

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها